Sportsko učilište PESG je ustanova za obrazovanje odraslih osnovana 2001. godine, a pod ovim vodstvom djeluje od 2007. godine sa sjedištem u Zagrebu. Svi programi koje učilište PESG provodi imaju stručno mišljenje Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih te rješenje Ministarstva znanosti i obrazovanja. Sportsko učilište PESG je prepoznalo još prije 10 – ak godina važnost uključivanja Roma u obrazovanje kako bi im se omogućila integracija u društvo te kao krajnji cilj pronalazak posla. Do sad smo provodili osnovno obrazovanje Roma (više od 400 polaznika) i osposobljavanje za jednostavnije zanimanje kako bi im omogućili pristup tržištu rada. Isto tako, učilište dugi niz godina priprema i provodi EU projekte koji su usmjereni ugroženim skupinama, što uključuje i Rome.
Sportsko učilište PESG ima bogato iskustvo u provedbi europskih projekata, bilo kao nositelj bilo kao partner. U europskim projektima sudjelujemo od samog početka, još kroz pretpristupne pomoći IPA, mjera IV Razvoj ljudskih potencijala gdje smo bili nositelj projekta ˝Razvoj programa usavršavanja kuhara za tradicijske, lokalne i regionalne kuhinje – Okusi tradicije˝. Kao partner sudjelovali smo na projektu ˝New Skills for New Better Jobs˝, provedba ovog projekta bila u okviru operativnog programa Razvoj ljudskih potencijala.
Učilište ima iskustva u provedbi projekata iz Europskog socijalnog fonda, te smo od 2018. godine nositelji na dva projekta iz spomenutog fonda: Obrazovanjem odraslih do stručnih kadrova i Edukacija – ključ uspjeha u turizmu. U sklopu projekta Edukacija – ključ uspjeha u turizmu kao rezultat projekta izrađena je suvremena online platforma za učenje E – learning koja je u skladu s novim informacijsko komunikacijsko tehnološkim okruženjem. Osim suvremene platforme razvili smo i dva specifična zanimanja kako bi osnažili polaznike za rad turizmu i specifičnim skupinama. Razvijen je kuhar za dijetetska jela i suradnik u turizmu za rad sa specifičnim ciljnim skupinama. U projekt smo uključili i 40 mladih Roma do 25 godina koji su prošli edukaciju i stručnu praksu.
Na dva ESF projekta učilište je partner: Improve life rural people te ProAktivno – profesionalna aktivacija za zapošljavanje.
Osim ESF, sudjeluje u projektima financiranog iz Europskog fonda za regionalni razvoj na projektu Hrvatska kvaliteta u obrazovanju odraslih.
U programu Erasmus+ sudjelovali smo kao domaćini za projekte KA1 sa Školom za osnovno obrazovanje odraslih Sombor iz Srbije te Sveučilištem Klaipėde iz Litve.
Projektni tim učilišta PESG posjeduje više godišnje iskustvo u radu s projektima, provedbi programa za obrazovanje odraslih i radu s Romima.
DRPDNM – Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo Mesto nevladina je humanitarna organizacija koja se bavi pitanjima od javnog interesa na području socijalne skrbi, mladih i kulture kako na području Slovenije i šire. Misija DRPDNM je doprinijeti razvoju uključivog i otvorenog društva koje prihvaća sve te se temelji na moto Europske unije ˝Ujedinjeni u različitosti˝. Naglasak je u radu i aktivnostima DRPDNM – a je upravo socijalno uključivanje manjina, posebice Roma i poticanje razvoja NGO -a te civilnog dijaloga.
Provedba aktivnosti i programa izvodi se podjednako stručnim i volonterskim radom. Društvo se temelji na načelima solidarnosti, tolerancije, volonterizma, sudjelovanjem u kreiranju politika o klimatskim promjena (briga za okoliš), svijesti o građanstvu i međukulturalnom dijaloga kroz uključivanje različite skupine građana. Društvo djeluje u 21 općini na području jugoistočne Slovenije te surađuje s preko 1500 NGO-a.
Glavne aktivnosti u kojima društvo sudjeluje su:
- informiranje
- obrazovanje
- savjetovanje
- umrežavanje
- promicanje djelovanja NGO-ova i osnaživanje socijalnog poduzetništva
- jačanje civilnog dijaloga.
Strateški ciljevi Društva su:
- Ulaganje u dugogodišnje zaposlenike kako bi se osigurala kontinuirana provedba programa te osnažio volonterski rad
- Angažman na području vidljivosti Društva za zainteresirane dionike u cilju suradnje s njima (javna uprava, gospodarstvenici, socijalno isključene skupina)
- Osnaživanje specifičnih ciljnih skupina (mladi, socijalno isključeni te NGO).
Kako bi provodio integraciju specifičnih ciljnih skupina koji su socijalno isključeni Društvo organizira Dnevni centar za djecu te Dnevni centar za romsku djecu (Dnevni centar Brezje, Dnevni centar Šmihel) uz poticanje na međukulturalni dijalog.
Društvo je sudjelovalo na provedbi projekata za osnaživanje mladih, smanjenje nezaposlenosti, uključivanje mladih koji imaju manje startne mogućnosti kroz projekte iz Europskog socijalnog fonda: Kultegracija (Cultegration), Živjeti zajedno, KULTI – PRAKTIK, Regionalni NVO centar, Aktivno državljanstvo,; u suradnji s romskim zajednicama Mladi u akciji (Borba protiv nezaposlenosti kroz umrežavanje mladih). Također provodili su projekte iz Europskog fonda za integraciju državljana trećih zemalja: Kulturneval.
Programe temelje na ostvarivanju dva strateška cilja: program socijalne integracije i poboljšanje temeljnih vještina i osnaživanje lokalnih zajednica s naglaskom na odrasle Rome.
Društvo često organizira okrugle stolove, javne tribine, konferencije, TV emisije kako bi podigli svijest o važnosti interkulturalnog osnaživanja društva te uključivanja Roma u društvo.
Udruga Romskog prijateljstva “Luna” osnovana je s ciljevima promicanja, razvoja i unapređivanja socijalnog dijaloga. U svom djelovanju zalaže se za poboljšanje položaja pripadnika romske nacionalne manjine u rješavanju ekonomskog, zdravstvenog, političkog, obrazovnog i opće društvenog pitanja. Poseban naglasak je na radu s odraslim Romima, djecom i mladima kako bi im se pružila mogućnost za stjecanje znanja i vještina potrebnih za participiranje u široj društvenoj zajednici. Udruga se temelji na načelima tolerancije, zagovaranju jednakosti, uvažavanju, razumijevanju, solidarnosti i poštivanju temeljnih ljudskih prava. Odrasle polaznike udruga dugi niz godina povezuje s obrazovnim institucijama kako bi imali mogućnost utjecati potrebne kompetencije za tržište rada i osposobili se. Djecu i mlade se potiče na usvajanje pozitivnih demokratskih načela života i odgovornosti.
Ciljevi pomoću kojih udruga djeluje vidljivi su u poticanju na obrazovanje za demokratsko građanstvo, promicanje nenasilja i izgradnja mira. Organiziranje edukacija o suzbijanju i prevenciji nasilja, učenje o dobrobitima volontiranja te sudjelovanje u interkulturalnom dijalogu. Mladi se potiču na participiranje u civilnom društvu i integraciji u lokalnoj zajednici kroz snažno zagovaranje promicanje kulture dijaloga u cilju suzbijanja diskriminacije prema pripadnicima svih ranjivih skupina. Također mlade se Rome potiče da njeguju svoj kulturni,povijesni i nacionalni identitet te da se predstave ostaloj lokalnoj zajednici kroz organiziranje festivala, kulturnih događaja. Romsku zajednicu se potiče da svojom interaktivnom integracijom doprinosi razvoju uključivog, tolerantnog i modernog lokalnog, ali i europskog društva.
Udruga snažno zagovara uključivanje Roma u društvo, a pozitivnom suradnjom s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje i organiziranjem tribina za podizanje svjesnosti i važnosti obrazovanja odraslih Roma te pomoći pri uključivanju na tržište rada. Udruga romskog prijateljstva ˝Luna˝ je medijator između romske nacionalne manjine i lokalnog stanovništva u Belom Manastiru i široj okolici, ali djeluje na području cijele Hrvatske.
Kroz provođenje različitih aktivnosti snažnim aktivizmom zagovaraju obrazovanje Roma i uključivanje na tržište rada.
Udruga građana Romkinja na području Srbije djeluje od 2013. godine s glavnim ciljem povezivanja, poboljšanja položaja i pružanja pomoći Romima na području obrazovanja,zdravstva i socijalne skrbi.
Cilj udruge je osigurati integraciju romske populacije te osnažiti proces emancipacije žena u borbi protiv spolne diskriminacije te pružaju potporu Romima koji sudjeluju u obrazovnim programima.
Udruga svoje ciljeve ostvaruje kroz projekte u kojima zagovara integraciju romske populacije u srpsko i europsko društvo, s naglaskom na borbu protiv povijesnih predrasude te svih oblika diskriminacije, poštujući različitosti identiteta, ljudsko dostojanstvo te osnovne građanske vrijednosti.
Udruga pruža punu podršku pripadnicima romske zajednice kako bi ostvarili svoja prava u korištenju zdravstvenih usluga, pristupa tržištu rada i obiteljskog prava. Osim toga udruga pomaže i prevladavanju jezičnih barijera.
Svojim djelovanjem udruga želi mapirati romsku populaciju i njihove potrebe, pružajući im podršku za izlazak iz romskih naselja, kampova ne strahujući od predrasuda i diskriminacije.
Također udruga snažno zagovara suradnju s drugim organizacijama, te sudjeluje u aktivnostima organiziranim od strane drugih udruga i nevladinih organizacija. Zalažu se i za suradnju s predstavnicima Vlade u cilju uspješnije integracije Roma u Srbiji.
Posebnost ove udruge je na pružanju potpore mladim Romkinjama i žena općenito, kroz svakodnevno savjetovanje po pitanju razumijevanja obiteljskog zakona, pružanja potpore u zapošljavanju i financijama. Kroz takav pristup udruga osnažuje žene te izgrađuje njihovo samopouzdanje te ih otvara prema društvu u cjelini. Kako bi popravila medijsku sliku
Romkinja udruga je posebno angažirana na području promoviranja i zaštite prava Romkinja.
U Rimu je kao odgovor na lošu zastupljenost Roma i romskih žena kroz udruge osnovana udruga Romni Aps. Udruga je osnovana 2010. godine u cilju razumijevanja potreba romske populacije i romskih žena u Italiji.
Od svog osnivanja aktivnosti udruge Romni onlus prisutna je u inicijativama i društvenom životu romske zajednice. Svojim djelovanjem kroz različite aktivnosti žele osnažiti emancipaciju žena u borbi protiv svih oblika spolne diskriminacije te pružanju potpore u obrazovanju Roma i Sinta.
U svom radu te aktivnostima s odraslim Romima, udruga je provela niz edukacija kroz koju je više od 500 odraslih Roma ojačalo neke od svojih kompetencija potrebnih za integraciju u društvo.
Kako bi ispunili zadane ciljeve sudjeluju u projektima koji podupiru integraciju romske populacije u talijansko i europsko društvo. Snažno zagovaraju borbu protiv povijesnih predrasuda, bilo kakvog oblika diskriminacije pozivajući na razumijevanje, međusobno uvažavanje, poštivanje različitosti i različitog identiteta, poštivanje temeljnih ljudskih prava i građanskih vrijednosti.
Udruga ispunjava ciljeve poduzimajući akcije i projekte koji će pomoći i promovirati integraciju romske populacije u talijansko i europsko društvo, boriti se protiv predrasuda i diskriminacije konkretnim, širokim postupcima, poštujući različite identitete, jednako dostojanstvo i temeljne građanske vrijednosti život. Svojim radom se bore protiv predrasuda o Romima i svih oblika diskriminacije, izravnih i neizravnih prema romskom stanovništvu.
Udruga pruža socijalnu podršku pripadnicima romske zajednice te im pruža besplatno savjetovanje u pogledu ostvarivanja prava u zdravstvenim uslugama, pronalasku posla te razumijevanju obiteljskog prava.
I u Italiji romska populacija se segregira, zatvara u romska naselja ili kampove, mapiranjem stanovništva želi se pomoći te ih otvoriti za sudjelovanje u procesu potpune integracije u talijanskom društvu, a onda i u europskom.
Poseban naglasak udruge je u povezivanju romskih žena te poboljšanju njihovih uvjeta života kroz obrazovanje, umrežavanje i osnaživanje.